mongoDB Kurulum, Servisi Çalıştırmak, Robomongo Stüdyo Kurulumu

By | 17 Haziran 2017

https://www.mongodb.com sitesinden Downloads menüsünden güncel halini indirebilirsiniz.

Kurulumu oldukça basit. Kurulum anında Custom seçeneği ile C:\MongoDB klasörüne kurulması daha sonra CMD üzerinden klasöre erişim açısından kolaylık sağlayacaktır.

Kurulumdan sonra C:\MongoDB altında Data klasörü açıyoruz. Yoksa hata verebilir.
C:\MongoDB bin altında Mongod.exe ve Mongo.exe adında 2 adet dosya bulunmaktadır.  Mongod.exe esas servis ve veritabanı işlemlerini sağlamaktadır. Mongo.exe ise bir Shell uygulaması. Buraya script yazarak veritabanı oluşturabiliriz, kayıt ekleme, silme gibi işlemler yapabiliriz. Fakat bunları cmd penceresinden çalıştırmamız gerekiyor.

Mongo Servisi Çalıştırmak

Komut penceresi açıyoruz (Başlat/Çalıştır/cmd) ve aşağıdaki komutları yazıyoruz:

Cd C:\MongoDB\bin
mongod.exe --dbpath "c:\MongoDB\Data"

Mongod.exe için esas servis demiştik. Servisimiz çalıştığına göre artık veritabanı kodlarımızı yazabiliriz.

1.Komut satırını kapatmadan 2. CMD penceresini açıyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz:

cd c:\mongodb\bin
mongo.exe
show dbs
use Test
db.Kullanici.insert({Ad:"Yunus", Sehir:"Elazig"})
show collections
db.Kullanici.find()

Bu kodda ise mongo.exe’ yi çalıştırdık ve “Test” adında bir veritabanı oluşturduk. Ve “Kullanici” koleksiyonuna 1 kayıt ekleyerek listeledik.


Peki ama biz hep bu siyah konsoldan mı veritabanımızı yöneticez. Yani bunun bir görsel sütüdyosu yok mu? dediğinizi duyar gibiyim 🙂
Var tabi. Robomongo bunlardan bir tanesi.

  • Robomongo görsel bir Mongodb stüdyosudur.
  • Ücretsiz ve açıkkaynak.
  • Basit ve kullanışlı
  • https://robomongo.org/   adresinden kurulum sağlanabilir.

 

 

Microsoft Servis Oluşturmak
robomongodan artık veritabanı sorgularımızı yazabiliriz. Fakat robomongonun çalışması için servisimizin(Mongod.exe) çalışır durumda olması gerekiyor. Bunun için ister yukarıdaki 1. komut penceresinde yaptığımız işlemleri yapın. ister microsoft service oluşturarak bunu otomatikleştirin.

Her seferinde cmd den uğraşmamak için MS servis oluşturarak otomatik çalışmasını sağlayabiliriz. Şimdi CMD penceresi yönetici modunda açalım ve sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştıralım

cd C:\MongoDB\bin
mongod --install --logpath=C:\MongoDB\bin\mongodb.log --dbpath=C:\MongoDB\data\

Şimdi görev yöneticisinden hizmetler sekmesinde Mongo servisini görebiliriz. Bunu başlatıyoruz ve robomongo stüdyoyu açıyoruz.

 

Robomongo oldukça kullanışlı ve kolay bir editördür. Sol kısımda server, veritabanı, koleksiyonlar alt alta dallanmış durumda. Burada admin bizim veritabanı adımız, test ise koleksiyonumuzun adı. sorgumuzu orta üst kısma yazıyoruz. db.test.find() komutu ile test koleksiyonumuzdaki verileri listeliyoruz. Veriler JSON formatında alt kısımda gözüküyor. toplam 1 kayıt var ve 3 field (sütun) mevcut. _id field’ini mongoDB otomatik oluşturur.
mongoDB de esnek tablo yapısı vardır. Yani 1. kayıtta 3 sütun varken 2. kayıtta 5 sütun olabilir. klasik Mssql deki gibi bir tablo şablonuna gerek yoktur.
mongoDB nin en sevdiğim özelliklerinden biri ise Javascript kodlarını çalıştırmasıdır. üst kısımdaki kod alanına bir javascript function’ u oluşturup istediğiniz şartlarda, formatta veri çekebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir