Mockup Nedir? Balsamiq Mockup Tasarım Programı

By | 14 Temmuz 2017

Bir yazılımı geliştirmeye başlamadan önce yapmamız gereken bazı şeyler vardır. Yazılımın kapsamını, tasarımını, mimarisini, modellerini ve veri yapısını belirlememiz gerekiyor. Bunun için müşterimizden gerekli bilgileri almamız gerekiyor. Fakat burada bir sorun ortaya çıkıyor. Çoğu zaman müşteri de ne istediğini bilmiyor.

İnsanlar siz onlara verene kadar ne istediklerini bilmez.
Steve Jobs

Bu sorunu çözebilmek için biz müşterilere yazılımla ilgili kolay kullanımlı ve görsel olacak şekilde tasarımları hazırlayıp sunarız. Mockup bir yazılımın ekranlarının nasıl olacağını tasarlayarak hazırlanılan ön çalışmalardır. Bunu yapmak için bazı özel yazılımlar mevcut. Ben bu makalede Balsamiq programından bahsediyor olacağım. Balsamiq ücretli bir yazılım. 89$ gibi bir ücreti var. Fakat bu işi sürekli yapıyorsanız tavsiye edebilirim. Kullanımı çok basit ve hayalinizdeki tasarımı yapmanıza olanak sağlıyor. 30 gün deneme süresi veriyor.

Bir başka çözüm yolu ise yazılım prototipi oluşturmaktır. Yani yazılımın genel tasarımını program tarafında (html, css.. veya windows application) oluştururuz. Fakat hiçbir işlevsellik yapmayız. Butonlara tıkladığımızda sadece bir mesaj veririz. Rapor al butonuna tıklayınca “rapor alındı” gibi bir mesaj verebiliriz. Prototipte önemli olan Ana menüler ve alt menülerin ekran tasarımları nasıl olacak. Böylece müşteri prototip üzerinden projeyi bitmiş gibi görerek eklenecek çıkarılacak yerleri bize söyler. Bizde henüz kod yazmadığımız için tasarım üzerinden kolaylıkla değişiklikler yapabiliriz.

Şimdi mockup programı olan balsamiq’i inceleyelim;

 

 

Balsamiq üzerinde web, mobil ve masaüstü programı için kullanabileceğimiz birçok nesne düşünülmüş. Bunları hazır olarak tasarımımıza ekleyerek kullanabiliyoruz. Kendimize göre özelleştirebiliyoruz.

Bir diğer güzel özelliği ise tasarımları yaptıktan sonra toplu bir şekilde veya tek tek PNG ve PDF formatlarında kaydedebiliyoruz. Aşağıda yaptığım bazı örnek tasarımlar mevcut.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir